Zmieniając przepisy ustawy „o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych” ustawodawca dodał do ustawy o drogach publicznych art. 40e, o następującej treści:
Organ, który udzielił zezwolenia, o którym mowa w art. 40 ust. 1, na cele związane z infrastrukturą telekomunikacyjną, przenosi, w drodze decyzji, na rzecz podmiotu będącego nabywcą tej infrastruktury, na jego wniosek, prawa i obowiązki wynikające z tego zezwolenia.
Wprowadzona została tym samym możliwość prostego przeniesienia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego wydanego w celach związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną na podmiot będący nabywcą tej infrastruktury.
Decyzję administracyjną o przeniesieniu zezwolenia wydaje organ, który wydał zezwolenie na zajęcie pasa drogowego. Decyzja wydawana jest na wniosek nabywcy infrastruktury telekomunikacyjnej.
Wskazany przepis obowiązuje od dnia 1 lipca 2016 r. Wcześniej zarządcy w większości przypadków wygaszali na podstawie art. 162 § 1 k.p.a. decyzję wydaną na rzecz zbywcy (sprzedawcy) infrastruktury telekomunikacyjnej i wydawali nową decyzję na rzecz nabywcy (nowego właściciela) tej infrastruktury.
adacho
witam serdecznie,
Czy wg Pana taką samą zasadą w myśl 162 § 1 k.p.a. art. należny wygaszać decyzje np. jeśli zmienił się właściciel urządzeń wbudowanych w pasie drogowym, czy tez można uchylać decyzję na podstawie 154 lub 155 k.p.a. na „starego właściciela” i wydać nową decyzją na „nowego właściciela” po uprzednim wszczęciu postępowania administracyjnego.
Pozdrawiam
Marcin Rams
Po sprzedaży (zbyciu) urządzenia uchylenie decyzji za zgodą strony na podstawie art. 155 kpa wydaje się wątpliwe. W mojej ocenie zastosowanie powinien znaleźć art. 162 § 1 kpa. W doktrynie podnosi się, że decyzja z art. 162 kpa jest decyzją deklaratoryjną, która wywołuje skutki prawne ex tunc, czyli od dnia, w którym decyzja stała się bezprzedmiotowa (nastąpiło zbycie urządzenia).
Pozdrawiam
adacho
Czyli rozumiem, że w przypadku art. 162 kpa nie jest wymagane wszczęcie w myśl art. 61 § 4 i zakończenie postępowania administracyjnego art. 10 § 1 kpa. A co z nabywcą urządzenia, kiedy ma złożyć stosowany wniosek o umieszczenie – równocześnie z wnioskiem „starego właściciela” o zbyciu nieruchomości.
Marcin Rams
Wydanie decyzji z art. 162 kpa powinno zostać poprzedzone przeprowadzeniem zwykłego postępowania administracyjnego. Wniosek można złożyć z chwilą nabycia urządzenia. Wniosek nabywcy o wydanie zezwolenia z art. 40 udp zawiera w sobie informację dla zarządcy, że bezprzedmiotowa stała się dotychczasowa decyzja dotycząca danego urządzenia.
Tomasz
Dzień dobry. A w przypadku zmiany właściciela przyłącza wodociągowego na dwóch właścicieli (deweloper sprzedał mieszkanie i teraz część kosztów chce przenieść na właściciela mieszkania), którego wymiar to 0,8 m2 to na każdego z nich przypada 0,4 m2 a urząd zaokrągla obydwóm (2 osobne decyzje na każdego) do 1m2 i płaci w zasadzie więcej. Czy jest to prawidłowe?